Moja prvá (ne)podarená anekdota

Autor: Patrik Pavlovský | 27.12.2013 o 13:33 | (upravené 27.12.2013 o 18:42) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  661x

Hrdý Slovák si číta ústavu: "Prvý článok prvého oddielu prvej hlavy: Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo."

 

Dočítal. Odvrátil zrak od malej modrej knižôčky, poškrabal sa na nose, na zadku, a premýšľa:
"Žijem to ja v úžasnej, suverénnej a nezávislej krajine. Ach bože, aký som ja len šťastný.”

ZRA-ZU (kratšia pauza) sa na jeho rýdzo slovenskom koberci z medveďa ktorého vlastnoručne zahlušil minulý rok na Poľane pri lovení motýľov zjaví (ešte kratšia pauza) neónovo-zelený, blikajúci jednorožec zvracajúci dúhu a v akomsi kŕči, sťa by epileptický záchvat, (vrieskavo) opakuje: “Over si to! Over si to! Over si to! Over si to! .... “"

Jednorožec


Tak prekvapujúco, ako sa jednorožec objavil, tak aj v momente zdochol a vyparil sa.
Slovák nechápavo pozerá na koberec. Našťastie po jednorožcovi neostalo nič. Je rád.
Chvíľu rozmýšľa, či to najskôr postne na Fuck-book, Twitter alebo e-Spoveď.sk, no potom si spomenie, že minulý týždeň namiesto zaplatenia účtu za internet prispel posledné korunky na zbierku zachraňujúcu rádioaktívne deti vo Fukušime.

 

Po chvíľke mĺkveho postávania s nechápavým výrazom [rozšírené zreničky; otvorené ústa; pery pokrčené do tvaru letiaceho puku] usúdi, že borovičku brzdiť pravým Holandským absintom z Prešova už nikdy nebude.

Pohľad opäť sklopí na malú modrú knižôčku s nápisom Ústava  Slovenskej Republiky a znova si prečíta úvodný článok prvého oddielu prvej hlavy. Hneď ako dočíta, natiahne ruku smerom k svojej prehistorickej knižničke z Lidlu ktorú dostal predvčerom ako darček podstromček a na ktorej má položenú, ako správny Slovák, najaktuálnejšiu a úplne kompletnú zbierku zákonov Slovenskej republiky.

Ako zázrakom, či nebodaj osudovo, po otvorení „slovenského právneho evanielija" sa ocitne na strane s nápisom „326/2001 Z.z.". Číta ďalej: „Základná zmluva medzi Slovenskou Republikou a Svätou stolicou..." oči mu kmitajú, z ľava do prava, nižšie a nižšie, ako keď si šľahol LSD za mladi, no jeho výraz pôsobi sústredenejšie.
Číta číta, riadok za riadkom, paragraf za paragrafom, slovo za slovom...

[pasáž recitovaná hlasom Chucka Norrisa] Na čele sa mu vynárajú kvapky potu...ruky sa mu začínajú chvieť a hrubé črevo sa mu nepríjemne rozvibruje, no on neprestáva...neprestáva čítať pretože to, čo číta, je ešte viac šokujúce ako zážitok z pred dvoch minút. [koniec hlasu]

„Svätá stolica garantuje, že Katolícka cirkev využije všetky vhodné prostriedky na mravné formovanie obyvateľov Slovenskej republiky v prospech spoločného dobra podľa princípov katolíckej náuky v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky...
Slovenská republika uznáva každému právo uplatňovať výhrady vo svedomí podľa vieroučných a mravoučných zásad Katolíckej cirkvi..."

Preglgne slinu a číta ďalej:

„Zmluvné strany budú spolupracovať na ochrane a podpore manželstva, ako aj rodiny, ktorá z manželstva pochádza...
KATOLÍCKA CIRKEV MÁ PRÁVO zriaďovať, spravovať a využívať na výchovu a vzdelávanie základné a stredné školy, vysoké školy a školské zariadenia...
Slovenská republika vytvára podmienky na katolícku výchovu detí v školách a v školských...Erghm (Slovák zakašle a pokračuje)... zariadeniach v súlade s náboženským presvedčením ich rodičov. Tento záväzok zahŕňa povinnosť plniť požiadavky rodičov na umožnenie katolíckej náboženskej výchovy na všetkých stupňoch základných škôl a na všetkých druhoch a typoch stredných škôl a školských zariadení a podporu katolíckych výchovných organizácií a hnutí mladých.
KATOLÍCKA CIRKEV MÁ PRÁVO vyučovať náboženstvo vo všetkých školách a školských zariadeniach, ktoré sú súčasťou výchovno-vzdelávacej sústavy Slovenskej republiky...
Osoby s katolíckym vierovyznaním majú VO VÝCHOVNO-VZDELÁVACOM procese právo uplatňovať svoje presvedčenie, pokiaľ ide o výchovu k rodičovstvu, v súlade so zásadami kresťanskej etiky. Tým nie sú dotknuté povinnosti týchto osôb ustanovené právnym poriadkom Slovenskej republiky v oblasti výchovy a vzdelávania...
KATOLÍCKA CIRKEV MÁ PRÁVO vykonávať pastoračnú službu v ozbrojených silách a policajných zboroch...
KATOLÍCKA CIRKEV MÁ PRÁVO vykonávať pastoračnú, duchovnú, vzdelávaciu a výchovnú činnosť vo všetkých štátnych vzdelávacích, výchovných a zdravotníckych zariadeniach, štátnych zariadeniach sociálnych služieb vrátane zariadení pre osoby s nariadenou ústavnou výchovou a v štátnych zariadeniach vykonávajúcich liečbu a resocializáciu drogovo a inak závislých osôb v súlade s podmienkami dohodnutými medzi Katolíckou cirkvou a týmito zariadeniami...
Zmluvné strany uzavrú osobitnú medzinárodnú zmluvu o finančnom zabezpečení Katolíckej cirkvi..."

Dosť! Celý spotený, trasúc sa a so silným z-dnu-von tlakom beží na záchod kde prežije hedonistickú pól-minútku.

Zrazu záblesk v hlave - spomienky na štúdium, teórie politiky, Rawlsovho politického liberalizmu, Locke, Kant, Audi, Osvietenectvo, sloboda myslenia, rovnosť, sekularizmus, Laïcité, Durkheimovská morálna doktrína, zákon č. 218/1949  - všetko je späť! Po tom, ako zo seba vypudil posledného opitého diablovho posla (hovno) sa jeho telo finálne detoxikovalo a Slovák začal uvažovať triezvo.

WHY?!?!Bolo to ako keď bol dieťa, spájal bodky a sledoval, ako mu tie bodky dláždia cestu k nakresleniu pokrkvanej žirafky. Slovensko nie je nezávislé od náboženstva.

 

 

Prečo sa za také vydáva? Prečo sa hrá na sekulárne a neprizná si svoju afiliáciu k jednej morálnej doktríne?

 

Zdroje:

- Ústava SR
- Zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou     stolicou

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?