Manifest za sekulárne Slovensko

Autor: Patrik Pavlovský | 4.1.2015 o 14:29 | Karma článku: 1,76 | Prečítané:  510x

[Prerušenie sitcomu...chvíľku čierna obrazovka...odrazu sa na obrazovke zjaví zvučka televíznych novín a silueta mladej moderátorky] „Ospravedlňujeme sa za prerušenie pravidelného vysielania sitcomu Darebáctva Otca Falusa s mimoriadnymi správami z Bratislavy, kde v slede udalostí posledných dní, novovytvorená politická strana Hadica práve verejne manifestovala svoj plán sekularizácie Slovenska. Viac vám priblíži náš reportér Metod Pastier, ktorý už prakticky od víťazstva Hadice vo voľbách do Národnej Rady Slovenskej republiky, mapuje jej aktivity v ich Hriňovskej centrále, ale aj mimo nej. Metod, máš slovo ... „

[na obrazovke sa zjaví horná časť tela bradatého muža...pár sekúnd ticha kvôli oneskoreniu prenosu signálu]

„Ďakujem Anička za slovo. Nachádzam sa na nádvorí Bratislavského hradu, kde pred pár minútami zakladatelia strany Hadica odprezentovali Manifest za sekulárne Slovensko. Tento príznačne nazvaný dokument vyjadruje ďalší z krokov, ktorým chce ultra-liberálna politická strana, podľa svojho predsedu Patrika Mavlovského „zmeniť Slovensko k lepšiemu!“
Manifestácia z areálu Bratislavského hradu začala o 15-tej hodine a 15-TEJ minúte, kedy predstavitelia Hadice symbolicky zahalili sochu Svätopluka vlajkou vo farbách strany. Práve týmto aktom chceli demonštrovať jeden z bodov svojho manifestu, ktorý sa dotýka historického výkladu Slovenských dejín. Predseda Hadice Patrik Mavlovský vo svojom niečo vyše dvadsať minútovom príhovore zdôraznil, že romanticky štylizované a zmytologizované dejiny Slovenskej Republiky boli zaostalým prvkom sociálneho života na Slovensku, čo bránilo komplexnejším sociálnym reformám.

[Reportér na chvíľku zmĺkne a na obraze sa objaví záznam z príhovoru predsedu strany Hadica]

Slovensko dostalo druhú šancu. Dostalo šancu zbaviť sa svojej holubičej povahy a dostať sa politicky medzi najvyspelejšie štáty Európy! Slovensku už viac nebude „ten utláčaný štát“.
Ako potomok Československa máme hlboké korene štátnosti, máme svoje tradície a svoju vlastnú kultúru. Máme svoju hrdosť a už sa nemusíme skrývať za mýty! Práve historické mýty spojené s naratívnym interpretovaním našich dejín prispeli k deformáciám sociálneho života na Slovensku.
Slovensko ostalo v kŕči, kedy boli občania Slovenskej republiky štvaní sami proti sebe. Hovorím o spôsobe, akým bola niekoľko generáciám mladých ľudí budovaná v školách predstava kolektívnej identity. Bola to chyba, ktorá bránila rozvoju Slovenského sociálneho života. Svätopluk je symbolom tejto chyby. Politická strana Hadica týmto manifestom chce posunúť Slovensko vpred, vymaniť ho z kŕča a zlepšiť život jeho občanov. Jedným z krokov, ku ktorým sa týmto manifestom zaväzujeme, je zbavenie sa symboliky, ktorá je neodvrátiteľne spätá so zaostalým interpretovaním našej histórie, ktorá polarizovala našu spoločnosť
“.

[koniec záznamu, na obrazovke sa znova zjaví bradatý Metod špárajúci sa v nose - nečakal že sa obraz presunie rovno na neho]
„Ehm, áno... už som v éteri? Teraz?...ehm...V skratke povedané, strana Hadica sa zaviazala podniknúť také reformy, ktoré sekularizujú Slovensko -  ktoré zabezpečia právnu a symbolickú odluku štátu od cirkví. Medzi také kroky predseda Hadice zaradil finančné osamostatnenie cirkví, elimináciu nacionalizmov zo štátnej symboliky, ale najmä právne zmeny, medzi inými aj úpravu znenia preambuly ústavy, odstúpenia od tzv. Vatikánskych zmlúv či úpravou legislatívy dotýkajúcej sa vzťahu štátu a cirkví. Predseda Hadice nevytvoril priestor na otázky prítomných novinárov no prisľúbil, že na zajtrajšej tlačovej konferencii bude spolu s ďalšími odborníkmi pripravený odpovedať na akékoľvek otázky týkajúce sa manifestu. Taktiež poukázal na dostupnosť manifestu v elektronickej podobe na webovej stránke strany Hadica“.

[Metod sa usmeje, a zmĺkne... na obrazovke sa objaví mladá moderátorka]

Ďakujeme Metodovi za promptné informovanie o dianí z nádvoria Bratislavského hradu. O situácii vás budeme naďalej priebežne informovať . Týmto sa naše výnimočné spravodajstvo končí, za pozornosť vám ďakuje Anička Kováčová, TV Hnoj“.

Postarší pán s plnofúzikom, pivným bruchom, odetý v hnedom habite s otvorenými ústami sťa by dostal mŕtvicu, zíza na „kúzelnú krabičku“ –- prezývka pre televízor --, ktorú používal jeho krstný otec v kláštore. Po pár momentoch sa precitne, pozrie na svoje zlaté Rolexky, poškrabe sa na mieste, kde mu habit, spolu s tielkom Calvin Klein pod ním, zakrýva ľavú bradavku, vstane a rozbehne sa k farskému Mercedesu. Z vrecka vyťahujúc iPhone  habká po telefónnom čísle otca Bonifáca.

„Rasťo počúvaj ma, videl si to? ... sme v piči!“

 

[LINK]MANIFEST ZA SEKULÁRNE SLOVENSKO

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?